cantabundus

Reportáž z Hájku

Written on 17.7.2019   By   in veřejné

Hájecká pouť

1.5.2019

aneb jak jsme si málem udělali celonárodní ostudu

 

Když na začátku roku přišla nabídka zpívat v Hájku na první letošní pouti, pár z nás opět souhlasilo bez váhání. Postupem času se k nám připojovalo čím dál víc lidí, až na poslední zkoušce jsme si odsouhlasili, že budeme zpívat skoro v plném počtu. Měli jsme už vybraný repertoár skladeb jak ke mši svaté, tak na minikoncert, když tu nám Ája sdělila to velké překvapení, které nám Filip málem ani neřekl: celá mše bude živě přenášena rádiem Proglas! Všechny nás polilo horko při představě toho celonárodního průšvihu, kdybychom jeli jen v pěti. A další vlna horka nás zalila při pohledu na náš sestavený program, kdy jsme odvážně vybrali skladby i hodně těžké, které se nám ne vždy podaří. Takže jsme hned vzali tužku a začali škrtat, přepisovat a vymýšlet jiné – takové, které umíme a jsme si v nich (aspoň většinou) jistí.

Počáteční nervozita z nás stihla opadnout během krátké písně na vstup „Hle stojím u dveří a tluču“, kterou jsme místo trojího opakování zpívali nečekaně více než tři minuty, než se usadili všichni kněží a ministranti. Pak nás Filip při promluvě zasáhl třeba svými slovy o vděčnosti a trpělivosti, takže na nějakou trému jsme ani nemysleli a i Ubi Caritas k přijímání jsme zazpívali skoro bez chybičky. A pokud byly na závěrečném minikoncertu nějaké chyby, nikdo si toho určitě nevšiml – neboť skoro všichni posluchači opět zmizeli k Filipovu stánku s občerstvením.:-)

Tentokrát jsme se ale dočkali ještě jednoho nečekaného potlesku. Při průzkumu kláštera jsme narazili na opravený refektář, kde byla tak úžasná akustika, že jsme ji hned museli zkusit. Naše zpívání pro radost mělo snad i více nadšených posluchačů než náš minikoncert, a ještě k tomu jsme objevili i místo, kde bychom mohli (s dovolením bratří) natočit naše první CD.

Z Hájku jsme pak odjížděli s žaludkem plným výborného jídla z Filipova stánku i s úlevou, že jsme si nakonec celonárodní ostudu neudělali.

Zdeňka

Comments are closed.